Македонија

Заев од утре повеќе не е лидер на СДСМ

Премиерот Зоран Заев  утре за време на одржувањето на седниците на Централниот и Извршен одбор на СДСМ ќе ја поднесе својата оставка која треба да биде констатирана.

Истовремено ќе почне и постапката за избор на нов партиски лидер. Неговиот наследник се уште не е познат, аофицијални кандидати се уште не се објавени.

Утре и Африм Гаши,претседателот на Алтернатива, најави дека високите органи на партијата ќеразговаараат за можноста партијата да се приклучи кон владиното мнозинство.

Засега од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не ја коментираат оставката на Заев, бидејќи како што велат од таму, премиерот честопати ги менувал своите изјави.

Related posts

Leave a Comment