Свет

„ЗАЕДНИЦА НА ПОЛИТИЧКИ ИМБЕЦИЛИ“ Медведев за ЕУ ​​- „санкциите скапо ќе ги чинат“

Medvedev: Russia's Military Operation Aimed at Defeating ISIS

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев на својот профил на Телеграм истакна дека е разочаран од длабоката русофобија

– Додека Европа е болно свесна за штетата што ќе и ја нанесат антируските санкции, нашата најомилена европска земја, како и секогаш, истрча пред парната локомотива која забрзано се движеше. Буквално. – нагласи Медведев.

Премиерот Матеуш Моравјецки, заедно со вицепремиерот Качински, како и со премиерите на Чешка и Словенија, отпатуваа за Киев со специјално чуван воз. Речиси како Илич(Ленин) во блиндиран автомобил со германски пари, нагласи поранешниот претседател на Руската Федерација.

– Разговараа со Зеленски, ветија пријателство и помош. Лажеа, се разбира. Враќајќи се, Моравјецки свечено го најави развојот на програмата „дерусификација на полската и европската економија“. – рече Медведев, прецизирајќи дека „ова може да биде скапо“.  

– Апсолутно и целосно точно: скапо и бесмислено. Но, Полска повеќе не може да ги земе предвид трошоците. Сè што можеше да изгуби поради сопствената долгогодишна патолошка русофобија е веќе изгубено. Па, сега, како што велат саканите соседи на Полјаците, „изгоре бараката – изгоре колибата“. – опиша Медведев.

Кога станува збор за Русија, Полска буквално се грчи од „фантомски болки“. За нејзините елити е многу тешко да се помират со фактот дека проблематичните времиња завршија пред речиси 400 години со протерувањето на полските окупатори од Кремљ. Дека големата империја на Комонвелтот не се случи подоцна. А причината за тоа не се интригите на Русија, туку внатрешните судири, корупцијата, економските неуспеси, изгубените битки. И така – за многу векови.

Полската пропаганда е најзлобниот, највулгарниот и најсуровиот критичар на Русија. Заедница на политички имбецили, нагласи поранешниот руски претседател. 

Историјата сега се препишува, спомениците се рушат. Но, фашистичката окупација отворено се поистоветува со „советската“. Тешко е да се смисли повеќе измамничка и одвратна реторика, но Полјаците успеваат.

Во исто време, во Русија нема и никогаш немало антиполски чувства. Социолозите сведочат дека граѓаните на нашата земја се прилично пријателски расположени кон овој народ. Невозможно е да се заборави изливот на сочувство и сочувство предизвикани од авионската несреќа кај Смоленск, кога настрада висока делегација предводена од претседателот. Луѓето носеа цвеќиња во амбасадата и црквите, изразија сочувство до печатот и социјалните мрежи. Во Русија, како шеф на државата, прогласив ден на жалост.

Подоцна, при моите посети на Полска, се уверив дека нашите земји немаат пречки за подобрување на односите, ова е патот со претстојниот сообраќај. Сепак, политичките елити, предводени од партијата ПиС број 2 на Качински, која е под контрола на американските господари, направија се за да го блокираат нормалниот пат.

– Сега интересите на граѓаните на Полска се жртвувани на русофобијата на овие медиокритетни политичари и нивните марионети преку океанот со јасни знаци на сенилно лудило. Одлуката да се откаже од купување на руски гас, нафта и јаглен, противењето на Северен тек 2 веќе и нанесоа сериозна штета на економијата на оваа земја. Сега само ќе се влоши. Истото важи и за многу други чекори, кои не се базираат на економија, туку на политиканство под превезот на „дерусификација“. Но, сега на вазалните полски елити им е многу поважно да се заколнат на верност на својот господар – Америка, отколку да им помагаат на сопствените граѓани, па постојано ќе го чуваат огнот на омразата кон непријателот што го претставува Русија. – рече Медведев. 

Што ќе добијат граѓаните од тоа? Апсолутно ништо.

Но, порано или подоцна, тие ќе сфатат дека омразата кон Русија не го зајакнува општеството, не придонесува за просперитет и мир.

И обратно: економската соработка со нашата земја е корисна за Полјаците, човечките врски се неопходни, а културната и научната размена меѓу родните места на Пушкин и Мицкевич, Чајковски и Шопен, Ломоносов и Коперник е од витално значење. И, најверојатно, тогаш ќе го направат вистинскиот избор – сами, без охрабрување и притисок на прекуокеанските елити кои страдаат од деменција. – заклучи поранешниот руски претседател. 

Related posts

Leave a Comment