Свет

Захарова: Гасот истекува на територија под контрола на американските служби

шеќер

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација денеска соопшти дека оштетувањето на гасоводот „Северен тек“, што предизвика истекување на гас, настанало на територијата што е „под целосна контрола“ на американските разузнавачки служби.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека Вашингтон има „целосна контрола“ над водите во близина на бреговите на Данска и Шведска, каде што е откриено истекување на гас, пренесе Ројтерс.

„Протекувањето се случи во трговските и економските зони на Данска и Шведска. Тоа се земји соочени со НАТО и целосно под контрола на американските разузнавачки служби“, рече Захарова во интервју за руската телевизија.

Данска е членка на воената алијанса на НАТО, додека Шведска поднесе барање за членство во таа организација откако реши да се откаже од политиката на неутралност поради избувнувањето на војната во Украина, потсетува британската агенција.

Европската унија се сомнева дека истекувањето на гасот на гасоводите Северен тек 1 и 2 е предизвикано од саботажа и ветува силен одговор на секое намерно нарушување на нејзината енергетска безбедност.

Иако ниту еден од гасоводите не бил во употреба за време на сомнителните експлозии, тие се полни со гас што истекува во Балтичкото Море откако пукнатините за прв пат беа откриени во понеделникот.

Related posts

Leave a Comment