Свет

Захарова: Израелските политичари многу години ја игнорираа ситуацијата со неонацизмот во Украина

Захарова: Израелските политичари многу години ја игнорираа ситуацијата со неонацизмот во Украина

Официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во етерот на ТВ каналот „Россија 24“ изјави дека политичарите во Израел долги години ги игнорирале проблемите на неонацизмот во Украина.

„Рускиот министер Сергеј Лавров го привлече вниманието на долгогодишното игнорирање на ситуацијата со растот на неонацистичката идеологија во Украина од страна на државата Израел. Ние го гледаме тоа и постојано го вртевме вниманието на сите земји, вклучително и на Израел, на овој проблем“, рече портпаролката на МНР.

Претходно, руското Министерство за надворешни работи му предложи на израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид да обрне внимание на неконтролираниот неонацизам што се случува во Украина , и покрај аргументите на украинскиот претседател Владимир Зеленски за неговото еврејско потекло.

Related posts

Leave a Comment