Свет

Захарова изјавите на Зеленски пред МКС ги нарече глупости на наркоман

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го коментираше говорот на украинскиот претседател Володимир Зеленски пред Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг.

Со особено внимание, таа ги забележа зборовите на украинскиот лидер за неговата желба „да ја направи оваа војна последна во светот“.

„Зависник од дрога е во делириум за нуклеарна бомба “, напиша Захарова на нејзиниот канал на Телеграм .

Претходно беше објавено дека Зеленски полетал до холандскиот аеродром Шипхол. Во програмата на посетата на Холандија, тој има средба со премиерот Марк Руте. Планирани се и преговори со претставници на Министерството за одбрана на земјата и министрите за надворешни работи.

Пред тоа, Зеленски беше во Финска , каде што полета на покана на претседателот на земјата Саули Ниинисто. Нивните разговори се фокусираа на поддршката за Украина, како и на билатералните односи и глобалната ситуација.

Имајте на ум дека на 26 март, стотици луѓе одржаа демонстрации по испораката на оружје за Украина во Амстердам. Активистите изразија уверување дека целта на руската специјална операција е „да се запре геноцидот во Донбас“.

Related posts

Leave a Comment