Свет

ЗАХАРОВА: ИМАМЕ ДОКАЗИ ЗА БИОЛОШКО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА! „Шират туберкулоза и вршат тестирање врз пациенти“

 

Нови докази од Русија за биолошкото оружје

 

Москва тврди дека има нови докази за воено-биолошки активности во Украина со поддршка на САД.

Кремљ соопшти дека собрал нови докази за воено-биолошките активности во Украина кои се спроведуваат со помош и интерес на САД. По обраќањето на рускиот претставник во Обединетите нации Василије Небензје, во кое рече дека Русија има докази за биолошко оружје во Украина , истото сега го тврди и портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова . .

„30 украински лаборатории во 14 населени места се ангажирани во активности насочени кон подобрување на патогените својства на чума, антракс, колера и други смртоносни болести “, изјави Захарова на јавноста во своето последно обраќање.

Според Министерството за надворешни работи на Русија, на територијата на Херсонската област биле пронајдени дронови опремени со контејнери и опрема за прскање формулации.

„ За време на експериментите, само во лабораторијата во Харков, починаа околу 20 украински војници, а уште 200 беа хоспитализирани “, рече Захарова.

Министерството тврди дека се утврдени фактите за тестирање на потенцијално опасни биолошки производи на пациентите од психијатриската болница во Харков.

„ Добиени се докази за намерна употреба на предизвикувачки агенс на туберкулоза во 2020 година за инфицирање на населението на славјано-сербската област на Народна Република Луганск преку летоци во форма на фалсификувани банкноти. Оние кои пристигнуваат во земјите на Европската унија од Украина се веднаш тестирани за туберкулоза од НАТО структурите “, се вели во соопштението на Министерството.

 

Related posts

Leave a Comment