Свет

Захарова: Иницијативата на израелскиот амбасадор во Киев е збунувачка, зарем заборави на масовните погроми врз евреите во Украина во втората светска војна?

Представитель МИД России Мария Захарова спровоцировала международный  скандал: 08 сентября 2020, 01:15 - новости на Tengrinews.kz

Ставот на израелскиот амбасадор во Украина Михаил Бродски за преименување на голем број улици во Киев е збунувачки, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Захарова потсети дека на 27 април, израелски дипломат му се обратил на градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, со предлог, како дел од „дерусификацијата“, да се преименуваат голем број на улици во Киев во чест на украинскиот „праведник меѓу светот“, кој ги спасил Евреите за време на Големата патриотска војна.

„Збунувачки е ставот на официјалниот претставник на државата Израел, кој во својата изјава се преправа дека сака само да го овековечи споменот на „луѓето кои ги спасија Евреите за време на Холокаустот“… И ниту збор за тоа како се претпоставува. да се направи“, се вели во соопштението на официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа истакна дека за време на Втората светска војна, масовните еврејски погроми и егзекуции во Украина биле извршени со помош на локални националисти и соработници од ОУН-УПА * и милитанти на СС-дивизијата „Галиција“, кои денес се пофалени во Киев.

„Не можеме да дозволиме на кој било начин да се пофалат сторителите на холокаустот“, додаде Захарова.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно ги нарече „ѓубриња“ Украинците кои носат воени униформи со пруги на СС дивизијата.

Related posts

Leave a Comment