Свет

Захарова му одржа лекција на ЕУ – Забраната за летови над Белорусија ја загрозува безбедноста на патниците

Забраната за летови над Белорусија е манифестација на целосна неодговорност на Западот кон своите граѓани, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова и предупреди дека безбедноста на патниците е загрозена.

„Она што го сторија западњаците, воведувајќи забрани за летови низ воздушниот простор на Белорусија од политички причини, е целосна неодговорност што ја загрозува безбедноста на патниците. „Во современата ЕУ, политиката постојано го исфрла  од себе здравиот разум“, рече таа.
Според неа, покажувајќи неспособност и во други важни прашања, Унијата успеа да ја смени рутата на стотици летови за скоро еден ден , создавајќи колосални проблеми за граѓаните.

„Време е Брисел да научи да презема ефективни мерки за вистинска, а не измислена безбедност на граѓаните“, истакна Захарова.

Полска и САД го испитуваат инцидентот

Во исто време, шефот на литванската полиција, Роландас Кишлис, изјави дека безбедносните сили на Соединетите Американски Држави и Полска спроведуваат сопствени истраги за инцидентот со слетувањето на патнички авион „Рајанер“ во Минск на патот од Атина до Вилнус.

„Освен Полска, која започна своја истрага пред судското рочиште, ние ги потврдивме информациите од нашите колеги во САД дека ФБИ започна истрага “, изјави Ројтерс Кишлис за медиумите.

Да потсетиме, откако лидерите на ЕУ ги повикаа европските авиокомпании да не летаат над Белорусија, масовно беа откажани летовите кон државата, а сè започна со Литванија.

Related posts

Leave a Comment