Свет

Захарова: НАТО ,,помагајќи” и на Украина го зголемува бројот на жртвите

Земјите од НАТО очигледно ќе се обидат да ги искористат сите свои ресурси за да го спречат успехот на руската специјална воена операција во Украина, што неминовно ќе го зголеми бројот на жртви, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Режимот во Киев постојано пумпа сè повеќе смртоносно оружје, особено ракетна артилерија, што неминовно ќе го зголеми бројот на жртви. Појавата на вакво оружје во зоната на конфликтот веќе доведе до зголемување на уништувањето на цивилната инфраструктура во Донецката Народна Република и Луганската Народна Република “, истакна Захарова.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи изјави дека тоа никому на Запад не го загрижува и дека тоа за нив е колатерална штета.

„Главната работа е да не и се дозволи на Русија успешно да ја заврши специјалната операција во Украина. Очигледно, сите ресурси со кои располага НАТО и неговите земји-членки ќе бидат искористени за да се постигне оваа цел“, рече Захарова.

Related posts

Leave a Comment