Свет

Захарова: Ние не ги мериме пријателите според бројот, туку по лојалноста

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова

Пријателите не се мерат со бројки, за Русија тие се оние земји кои се лојални, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во врска со мислењето на некои аналитичари кои велат дека Москва „се скарала со сите и нема пријатели“ .

„Дали квантитетот ги одредува пријателите? Прашањето кој колку пријатели има, во принцип, е штетно не само во однос на меѓународните односи, туку и воопшто, ако зборуваме за нашите животи. Пријателите не се мерат со бројки. Кога зборуваме за пријатели, без разлика дали се наши или на глобално ниво, станува збор за фактот дека тие се луѓе кои не изневеруваат. Тоа се земји кои не изневеруваат “, рече Захарова на Јутјуб каналот„ Соловјов во живо “.
Како што рече, квалитетот на пријателските односи се определува со лојалност .

Според нејзиното мислење, кога се читаат расудувањата за пријателите во меѓународните односи, потребно е да се свртиме кон историјата поради подобро разбирање.

„ Денес е прекрасен повод за тоа “, смета Захарова и потсетува дека „денес се сеќаваме на трагичниот датум во нашата историја, 22 јуни, кога започна Големата патриотска војна на исто ваков сончев ден пред 80 години“, рече таа.

Затоа, кога некој вели дека Русија има малку пријатели, потребно е секој пат да се сети на историјата, тогаш многу што ќе биде јасно, советува портпаролката.

„Ќе стане јасно што се пријатели, сојузници и партнери и дека, пред сè, мора да се тргне од сопствените национални интереси“, додаде таа.

Да потсетиме, на 22 јуни Русија го одбележува Денот на сеќавање и тага, 80-годишнината од нападот на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз . Денот кога нацистичка Германија го нападна Советскиот Сојуз е причина за срам за Германците, рече германската канцеларка Ангела Меркел во видео обраќање.

Исто така, беше објавено дека ниту Бундестагот, ниту германската влада не планираат официјална прослава посветена на 80-годишнината од почетокот на Големата патриотска војна против нацистичка Германија и нејзините сојузници.

Related posts

Leave a Comment