Свет

ЗАХАРОВА: Паѓаат Завесите во приказната за труење со хемиско оружје во случајот Навални

ZAPADNE KOLEGE SE SVE DUBLJE UKOPAVAJU! Zaharova razbila mit o trovanju Navaljnog!

Западните колеги „се закопуваат подлабоко и подлабоко“ со приказната за труењето на Алексеј Навални со хемиско оружје, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, посочувајќи противречности кога станува збор за датумите на патување на експертите на ОПЦВ во Германија .

Поточно, во нацрт-извештајот на Организацијата за забрана на хемиско оружје, во кој се споменува инцидентот со Навални, се вели дека Техничкиот секретаријат на ОПЦВ испрати експерти во Германија за да обезбедат техничка помош во ситуацијата со Русија на 20 август 2020 година, т.е. ден кога Навални се разболе на летот Томск-Москва. Покрај тоа, другите датуми на нивното патување беа објавени порано.

Александар Шулгин, постојан претставник на Русија во организацијата, на 97-та седница на Извршниот совет на ОПЦВ што се одржа во Хаг, изјави дека Русија ќе инсистира на објаснување од ОПЦВ по тој повод. 

– Тоа е тоа. Западните колеги, рака под рака со Навални, хармонично се закопуваат се подлабоко со својата приказна за труење со хемиско оружје – напиша Захарова на Телеграм.

Како што изјави таа, генералниот директор на Техничкиот секретаријат на ОПЦВ немал одговор на прашањето на руските дипломати за противречностите со датумите, а постојаниот претставник на Германија изјави дека станува збор за грешка што не ја поправиле навреме.

– Завесата паѓа, а украсот е зад неа – заклучи портпаролката.

Случајот Навални

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше хоспитализиран во Омск минатиот август откако му се слоши во авион на пат од Томск. Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарите од Омск го наведоа метаболичкото нарушување како главна дијагноза, што предизвикало остра промена на шеќерот во крвта. Сè уште не е јасно која е причината за тоа, но според лекарите од Омск, не биле пронајдени отрови во крвта и урината на Навални.

Подоцна, Навални бил префрлен во Германија со авион. После тоа, германската влада, повикувајќи се на воени лекари, објави дека Навални наводно бил отруен со супстанца од групата хемиски воени отрови „Новичок“. Во исто време, германските власти претходно не негираа дека нивната разузнавачка служба БНД имала пристап до воениот отров „Новичок“ уште од 90-тите години на минатиот век.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!