Свет

Захарова: Поради бомбардирањето со осиромашен ураниум во Белград се раѓаат болни деца! „Ниту една „Анџелина Џоли“ не лета за Белград поради тоа“

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, за Бања Лучката АТВ изјави дека нема ништо полошо од бомбардирањето на Белград со осиромашен ураниум, кога земјата беше труена и до десет години.

– Не се убиени само Срби, не само тие. Загинаа и војници на НАТО, главно Италијанци, кои долги години не можат да добијат отштета. Никој ништо не им кажал, а потоа се разболеле од онколошки заболувања – рече Захарова.

Таа рече дека поради тоа се раѓаат болни деца, дека храната е заразена, земја која дава приноси и дека нема „јавен плач“, јавни револти на правните организации кои би дале грантови од Европската унија за да се решат овие или оние. проблеми. , како да им се исплати на луѓето компензација, како да се однесуваат со луѓето и така натаму.

-Никакви „Анџелини Џоли“ не летаат за Белград и не држат за рака деца кои се раѓаат болни бидејќи нивните родители биле отруени. Тоа не е интересно, го нема тоа. Нема Хирошима и Нагасаки. Ако одите во Јапонија, обидете се да најдете Јапонец кој ќе ви каже дека биле бомбардирани од Американците. Поверојатно е да каже дека тие биле цел на Советскиот Сојуз со нуклеарно оружје. Искрено, не можам да кажам дека она што беше во Ирак е подобро, полесно, поедноставно од тоа што беше во Белград или полошо, потешко и пострашно – рече Захарова.

Related posts

Leave a Comment