Свет

Захарова: САД предизвикуваат прехранбена криза во Украина бидејќи Киев ќе го плати оружјето со пченица

The “Eastern Partnership” created to oppose Russia, Zakharova

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров денеска изјави дека САД предизвикуваат прехранбена криза во Украина „со тоа што и ги лишуваат резервите на жито“, бидејќи, како што рече, Киев странското оружје што го добива ќе го плати со пченица.

Захарова ова го изјави по повод изјавата на претседателот на САД, Џозеф Бајден, за барање можности за извоз на 20 милиони тони пченица од Украина, пренесува ТАСС.

Захарова се сомнева дека украинската пченица ќе биде испратена во африканските и блискоисточните земји за да се спречи гладот, како што тврдат САД и ЕУ, но, како што рече, житото ќе се транспортира во Германија, Полска, Литванија, Романија со возови, камиони и речни чамци во Бугарија.

Зборувајќи за „алармантната ситуација“ на светскиот пазар на храна, Захарова рече дека „целосно неосновани се обидите на Западот да ги припише сите проблеми на специјалната воена операција и да ја обвини Русија за блокирање странски бродови во пристаништата на Црното и Азовското море“, бидејќи, како што рече. , зголемувањето на цените на житарките „не се резултат на специјалната воена операција“, туку на пандемијата од последните години која ги наруши синџирите на снабдување и го поскапи транспортот.

Захарова изјави дека Светската организација за храна и земјоделство (ФАО) постојано забележува дека цените достигнале рекордно високо ниво пред февруари 2022 година, кога започна руската воена операција против Украина.

Така, од 2019 година до февруари 2022 година, индексот на цените на храната се зголеми за речиси 50 отсто, што, како што рече Захарова, „не се случи по вина на Русија“, а сега „западните антируски санкции ги прекинаа врските во светската логистичка и транспортна инфраструктура и да станаа „главен катализатор“ за актуелните негативни трендови на пазарот на храна во светот.

Како резултат на тоа, продолжи таа, уште повеќе се зголемија цените на пченицата, пченката и јачменот, кои веќе беа на рекордно ниво, а според податоците на ОН, во март 2022 година цената на храната ја надминала ланската за 24 отсто, а во Земјите од ЕУ цената на пченицата скокна за 70 отсто.

Захарова ги негираше изјавите на странските претставници дека руските сили блокираат странски бродови во Црното и Азовското Море.

„Пристаништето Мариупол продолжи да работи откако армиите на Русија и Доњецката народна република ја презедоа контролата над него, водниот пат беше деблокиран и беа создадени услови за бродовите да испловат“, рече таа, обвинувајќи ги властите во Киев дека одбиле да соработуваат со странските сопственици на бродови. .

Related posts

Leave a Comment