Свет

Захарова: Украинската влада е марионетски режим на Западот

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова остро ги предупреди западните земји, а особено Велика Британија, да не ја поттикнуваат Украина да ја напаѓа руската територија …

 

Таа го обвини Западот за „искористување“ на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува The Guardian.

„Таквата агресија против Русија не може да остане без одговор. „Би сакале Киев и западните престолнини сериозно да ја сфатат изјавата на руското Министерство за одбрана дека натамошните провокации кои ја поттикнуваат Украина да ги напаѓа руските објекти ќе наидат на остар одговор од Русија“, рече Захарова.

„Западните функционери кои остануваат во центрите за одлучување во Украина не мора да бидат проблем за одговорот на Русија“, рече таа, повикувајќи ги западните земји да не ја провоцираат Русија.

Таа го цитираше британскиот министер за вооружени сили Џејмс Хепи, истакнувајќи дека неговите изјави дека би било „сосема легитимно“ Украина да ги нападне руските логистички цели, во Киев се сметаа за повик за акција.

„Со други зборови, (Хепи) ефективно го повика Киев да го користи оружјето што го обезбедуваат земјите на НАТО“, рече Захарова.

Таа изјави дека украинската влада е само марионетски режим на Западот кој не е независен и дека одлуките на Зеленски целосно зависат од странските сили кои „се обидуваат да ја наметнат идејата дека неговите постапки се независни“.

„Убедена сум дека вака групата луѓе што ги нарекуваме режим во Киев мислат дека донеле независни одлуки и ја контролираат ситуацијата. Ова е само илузија. Искористени сте“, рече таа.

Related posts

Leave a Comment