Европа

Зголемените трошоци за живот предизвикаа масовни протести во Британија и Ирска(ВИДЕО)

Илјадници демонстранти маршираа во Лондон во саботата, обвинувајќи ја владата дека не успеала да се справи со брзорастечките трошоци за живот во ОК. Слични маршеви се одржаа во повеќе ирски градови, каде граѓаните се соочуваат со истите борби.

Демонстрантите маршираа од Портланд Плас до Парламентарниот плоштад во британската престолнина, каде што лидерот на Конгресот на синдикатите (TUC) Френсис О’Грејди ги обвини децениските политики на штедење за зголемените трошоци и стагнацијата на платите.

„Цените вртоглаво растат, но сепак бонусите во салата за заседание се вратија на високите нивоа“, им рече таа на демонстраните. „Секој што работи за живот заслужува да заработи пристоен живот, но работниците во ОК го трпат најдолгото и најтешкото стегање на нивната заработка во модерната историја“.

„Доколку не добиеме зголемување на платите во економијата, само ќе продолжиме да талкаме од криза во криза. Овој итен случај на трошоци за живот не излезе од ведро небо. Тоа е резултат на повеќе од една деценија застој на платите“.

TUC тврди дека просечниот британски работник изгубил 11.800 фунти (14.426 долари) во реална заработка од 2008 година, бидејќи платата не се зголемила за да одговара на инфлацијата.

Протестот привлече разновидна толпа, вклучително и приврзаници на Лабуристичката партија, комунисти и климатски активисти, а втората група држеше транспаренти барајќи од владата да ги изолира куќите низ Британија за да ја надомести „сиромаштијата со гориво“. Трошоците за гориво драматично се зголемија во ОК откако премиерот Борис Џонсон доброволно ја исклучи Британија од увозот на руска нафта и гас откако Москва ја започна својата воена операција во Украина во февруари.

Британците сега плаќаат за бензин и дизел повеќе од кога било досега. Ова доаѓа откако инфлацијата достигна 40-годишен максимум од 9% во април, додека само цените на храната се предвидува да се зголемат за 15% ова лето. Во меѓувреме, неодамнешниот извештај вели дека расположливиот приход на домаќинствата ќе се намали со најбрза стапка од почетокот на водење на евиденција во 1950-тите, а Британците ќе го доживеат најсилниот пад на животниот стандард од 1956 година, според Канцеларијата за буџетска одговорност.

Меѓу демонстрантите имаше значителен контингент на Националниор синдикат на железнички, поморски и транспортни работници, кои маршираа. Синдикатот претходно во саботата најави дека следната недела ќе ги одржи најголемите штрајкови на лондонското метро во последните 30 години, откако пропаднаа преговорите со операторот на метро мрежата за платите и бенефициите.

Симултани протести беа организирани во повеќе ирски градови, вклучувајќи ги Даблин, Голвеј и Корк. Цените на храната и горивото исто така растат во Ирска, при што земјата исто така се соочува со недостиг на станови и криза со бездомниците.

Related posts

Leave a Comment