Свет

Зеленски ги осуди Амнести интернешенел за извештајот за злосторствата на вооружените сили на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги осуди активистите за човекови права од Амнести интернешнал за известување за злосторствата на Вооружените сили на Украина и кршењето на военото право од страна на украинската армија. Ова го пренесува „Украинска вистина“.

Зеленски смета дека со својот извештај Амнести интернешнал се обидува да ја „амнестира“ Москва, наводно „префрлајќи ја одговорноста од агресорот на жртвата“.

„Ако некој направи извештај во кој жртвата и агресорот се чини дека се донекаде исти, ако се анализираат некои податоци за жртвата и се игнорира она што агресорот го правел во тоа време, тогаш тоа не може да се помири“ рече претседателот на Украина.

Да потсетиме дека организацијата за човекови права Амнести интернешнал го обвини Киев за кршење на меѓународното право и загрозување на животите на цивилите со поставување воена опрема и складишта за оружје во училиштата и болниците. Регистрирани се и повеќе случаи на гранатирање од страна на Вооружените сили на Украина од станбени згради.

Активистите за човекови права нагласија дека во 19 украински градови, како и во ДНР и ЛНР, вооружените сили на Украина инсталирале и користеле воена опрема директно од територијата на густо населените станбени области. Во исто време, цивилите не беа конкретно евакуирани.

Related posts

Leave a Comment