Свет

Зеленски го прекори Израел затоа што одбил да достави системи за противвоздушна одбрана на Киев

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, уште еднаш го прекори Израел за недостигот на снабдување со системи за противвоздушна одбрана за Киев.

„Секогаш кога разговараме за теророт со руски проектили и беспилотни летала во Украина, зборуваме и за нашите партнери кои веќе ни помагаат на кој било начин да го заштитиме небото. За жал, зборовите „Израел“ и „Израелски“ не се слушаат, рече Зеленски во видео објавено на неговиот канал на Телеграм.

Претходно во текот на денот, израелскиот министер за одбрана Бени Ганц повторно одби да му достави оружје на Киев. Според шефот на Министерството за одбрана, Израел има одредени оперативни ограничувања.

„Како резултат на ова, Израел нема да испорачува системи за оружје на Украина “, објасни Ганц, чии зборови беа прераскажани од прес-службата.

На 19 октомври Ганц веќе објави дека Израел нема да испорачува оружје на Киев. Во исто време, тој истакна дека Тел Авив ќе продолжи да дава хуманитарна помош за Киев. На 24 октомври, „Њујорк тајмс“ напиша дека Израел и дал на Украина разузнавачки информации што ќе помогнат во борбата со беспилотни летала.

На 21 октомври, украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба рече дека разговарал со израелскиот премиер Јаир Лапид за прашањето за снабдување со оружје и системи за противвоздушна одбрана на Киев.

На 16 октомври, министерот за дијаспора Нахман Шаи рече дека Израел треба да испрати оружје во Украина по примерот на земјите од НАТО. Зборовите на Шаи беа отфрлени , велејќи дека тој го изразил своето лично мислење.

Related posts

Leave a Comment