Свет

Зеленски: Никој не ме прашува за моето еврејско потекло

Image result for зеленский

Претседателот на Украина Володимир Зеленски рече дека нивото на антисемитизам во Украина е најниско меѓу сите европски земји и дека израснал во еврејско семејство.

Во интервју за израелскиот весник „ ИзраелТајмс “, Зеленски истакна дека има еврејска крв, дека е украински претседател и дека тоа никого не загрижува за и никој не го прашува ништо за тоа.

Украинскиот претседател најави дека ќе присуствува на Светскиот форум за холокаустот на 22-23 јануари во Ерусалим, кој е посветен на 75-годишнината од ослободувањето на концентрациониот нацистички логор Аушвиц, соопшти Амбасадата на Украина во Белград.

Loading...

Related posts

Leave a Comment