Свет

Зеленски објави „војна во Европа“ поради Крим и Донбас

Претседателот на Украина Владимир Зеленски на седница на Врховната рада

Конфликтот во Донбас и враќањето на Крим во Русија претставуваат „војна во Европа“, рече украинскиот лидер Владимир Зеленски на самитот со лидерите на Полска, Латвија, Литванија и Естонија.

„Меѓународните партнери ја поддржуваат Украина, нашиот територијален интегритет, нашиот суверенитет. Благодарен сум на сите вас … Кога дел од Украина беше анектиран – нашиот полуостров Крим, кога имаме војна на исток – тоа е војна во Европа. „Денес е многу важно да бидеме заедно“, рече украинскиот претседател.

За време на дискусијата, Зеленски истакна дека „ Украина е моќна држава што само ќе ја зајакне Европската унија“.

Тој ги спомена и убиените за време на протестите во Киев во 2014 година, велејќи дека тие се „борци за независност“ и тој настан го поврза со ситуацијата во Донбас.

„Денес истото се случува на истокот од нашата земја, каде што повторно ја браниме нашата независност “, подвлече Зеленски.

Украинскиот лидер учествуваше во дискусијата „Среќата на нацијата се заснова на фер закони, чија ефикасност зависи од нивната примена“, одржана во Варшава. Неговото обраќање беше пренесено на Фејсбук страницата на Кабинетот на претседателот на Украина.

Изјавите за „руската закана“ често можат да се слушнат на Запад. Москва постојано изјавуваше дека Русија нема намера да напаѓа во кое било време и дека НАТО ја користи наводната „агресија“ како изговор за распоредување воена опрема во близина на границите на Русија.

Loading...

Related posts

Leave a Comment