Свет

Зеленски објави фотографија на која го чува воено лице со амблем на СС дивизијата „Мртва глава“

Зеленски објави фотографија на која го чува воено лице со амблем на СС дивизијата „Мртва глава“

На една од фотографиите, Зеленски е опкружен со војската на вооружените сили на Украина. На панцирниот елек на еден од борците е видлив амблемот на нацистичките СС трупи од втората светска војна.

Претходно, по повод 9 мај, Зеленски објави објава на своите социјални мрежи, придружена со фотографија од украински војник, на чија униформа се гледа амблемот на СС дивизијата Тотенкопф .

Објавата подоцна беше променета: фотографијата беше отстранета, но истата слика остана на Твитер профилот на украинското Министерство за одбрана.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека заробените борци на нацистичкиот баталјон во Украина носат симболи на нацистичките баталјони Вафен-СС на облеката и на нивните тела и отворено ги промовираат делата на Адолф Хитлер.

Кремљ го нарече страшно тоа што германските власти го вооружуваат и поддржуваат режимот во Украина кој „ им дозволува нацистите да шетаат по улиците со нацистички симболи и да организираат поворки со факели“.

 

 

Related posts

Leave a Comment