Свет

Зеленски среќен поради ,,Сигналот од Русија” за позитивни преговори

Тој рече дека е „среќен што има сигнал од Русија“ откако претседателот Владимир Путин рече дека видел „некои позитивни случувања“ во нивниот дијалог.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Русија, која ја ,,нападна” неговата земја на 24 февруари, усвоила „фундаментално поинаков пристап“ во преговорите за ставање крај на конфликтот.

На брифингот за медиумите, Зеленски рече дека пристапот е во спротивност со претходните разговори во кои Москва само „поставуваше ултиматуми“ и дека е „среќен што има сигнал од Русија“ откако претседателот Владимир Путин рече дека видел некои позитивни случувања. „во нивниот дијалог.

Претходно Путин посочи дека преговорите „сега се водат речиси секојдневно“.

Руските и украинските преговарачи одржаа неколку рунди разговори откако Путин испрати војници во земјата.

Турција беше домаќин на првите разговори меѓу министрите за надворешни работи на двете земји од почетокот на инвазијата во четвртокот.

Разговорите доведоа до отворање на неколку хуманитарни коридори за евакуација на цивили од борбените области. Двете страни меѓусебно се обвинија дека ги блокираат овие напори.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!