Свет

Злосторство без казна : Шест години од трагедијата во Домот на синдикатите во Одеса

Москва ја повикува меѓународната заедница и релевантните структури за човекови права да побараат од украинските власти да ги разјаснат околностите на трагедијата, што се случи во Домот на синдикатите на 2 мај 2014 година, при што загинаа десетици луѓе, а чии извршители сè уште не се казнети, се вели во изјавата на руското Министерство за надворешни работи.

„На  денешен ден, во 2014 година, со премолчено одобрени, а многу факти говорат и за соучесништво на„ мајданските “власти, суровите радикални националисти  извршија масакр – десетици луѓе беа запалени живи во градскиот дом на синдикатите, само затоа што тие  тивко ги бранеа своите права “. , се вели во соопштението.

Исто така, се истакнува дека „ова варварско злосторство , извршено со особен цинизам и суровост, предизвика широк јавен и меѓународен оддек. И покрај ова, утврдувањето на сите околности на настанот сè уште не е завршено, и покрај огромниот број на видеа од лице место и сведоштва на очевидци, одговорните за масовната смрт на луѓето сè уште не се заслужено казнети “.

Луѓето излегуваат низ прозорецот поради пожарот во Домот на Унијата во Одеса

Кабинетот на Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации и меѓународната советничка група на Советот на Европа претходно соопштија дека се загрижени за напредокот на истрагата.

„Заклучокот на бранителите на човековите права беше дека целта на судењето не беше да се пронајдат одговорните за трагедијата, бидејќи државата не може да гарантира независна и оперативна истрага и не ги заштитила соодветно од притисокот  учесниците во процесот, како и  судиите“.

Руското Министерство потсетува дека промената на владата во Украина во 2019 година не влијаела на ситуацијата и дека ООН биле принудени да заклучат дека нема напредок во истрагата .

Во исто време, се наведува дека „аспирациите на украинските пучисти кои ја превземаа власта за време на неуставниот пуч во февруари 2014 година, режимот на Петро Порошенко, како и на сегашните власти да спречат правично разјаснување и откривање на сите околности на настаните од мај 2014 година, сведочат за нивното вклучување во овие злосторства и директната одговорност за трагедијата во Одеса “.

Пожар во Домот на Унијата во Одеса

Пожар во Домот на Унијата во Одеса

 

„Ја повикуваме меѓународната заедница и релевантните структури за човекови права да продолжат да бараат од украинските власти целосно и транспарентно да ги разјаснат сите околности, како на трагедијата во Одеса, така и за други злосторства , како што се погубувањата на Мајдан и убиството на новинари“, велат од руското Министерство.

На 2 мај 2014 година, трагично загинаа 48 лица во Домот на синдикатите во Одеса . Повеќето пострадаа во пожарот запален од украинските националисти. Поддржувачите на радикалите пукале кон луѓето што се обидувале да избегаат од опожарената зграда.

Заострувањето на ситуацијата во Одеса започна во 2013 година, кога неколку локални приврзаници на Евромајдан одржаа незаконски акции за поддршка, додека други жители на Одеса отидоа на митинг за да се спротивстават на обидите за дестабилизација на ситуацијата.

Во јануари 2014 година, приврзаниците на новата влада во Киев започнаа да пристигнуваат во Одеса, а нивната цел беше да окупираат административни згради. Меѓутоа , нивниот план беше разобличен. Масовните протести на противниците на Евромајдан и национализмот станаа редовни. За да се задушат протестите, приврзаниците на официјален Киев започнаа да спроведуваат насилства, за кои никој до денес не е казнет.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!