Македонија

Зоран Заев: Ќе го тужам новинарот кој обвини дека сум бил вмешан во „Рекет“

 

Премиерот Зоран Заев најави тужба за новинарот на „Инфомакс“ кој ја објави првата страница од записникот од исказот на Орце Камчев за случајот „Рекет“.

Ја повикувам јавната обвинителка да ја потврди веродостојноста на записникот. Не е точно. Отфрлав секаква поврзаност со Боки 13 поврзана со случајот „Рекет“. Обврска на Обвинителството е да каже дали тоа е така кажано. Објавена е една страна од записникот, а потоа е прераскажувано. Доколку новинарите прават манипулации, има одговорност. Ги повкувам Ременска, Шекеринска и Димитров заедно со мене да поднесат тужба, за да се потврди дека се лаже. Рускоска да кажe дали се точни наодите или не, дали тоа е лага или не. Но, во секој случај, јас како граѓанин ќе го тужам новинарот кој тоа го направил, рече Зоран Заев.

Related posts

Leave a Comment