Свет

Игор Кошеников: Уништивме 124 авиони, 82 хеликоптери, 1.854 тенкови и други оклопни возила во Украина од 24 февруари

Оперативно-тактичката авијација на руските вооружени сили во еден ден погоди 40 украински воени цели, вклучувајќи ги и противвоздушните ракетни системи „Бук-М1“ и „Оса“, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков.

– Оперативно-тактичкото летало во текот на денот погоди 40 воени објекти во Украина, изјави Конашенков на брифингот.

Тој објасни дека меѓу погодените објекти се два противвоздушни ракетни системи – Бук-М1 во регионот Мурахово и еден фрлач Оса во регионот Велики Новоселки, како и 32 области на концентрација на воена опрема на Вооружените сили на Украина.

Руските вооружени сили уништија 124 авиони, 82 хеликоптери и 1.854 тенкови и други оклопни возила во Украина од 24 февруари, изјави во петокот за новинарите портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

– Вкупно од почетокот на специјалната воена операција уништени се 124 авиони и 82 хеликоптери, 357 беспилотни летала, 1.854 тенкови и други оклопни борбени возила, 202 повеќецевни ракетни системи, 777 полски артилериски и минофрлачки оружја. , како и 1.722 единици специјална воена опрема, рече Конашенков.

Специјалната воена операција на Русија во Украина продолжи на 36 ден. Во Мариупол се водат жестоки битки. Украинците ја нападнаа руската област Белгород со два хеликоптери. Цел – две складишта за нафта, по што избувнал пожар.

Related posts

Leave a Comment