Свет

ИДФ е единствената воена сила во светот подготвена да се бори против Иран: Нетанјаху

 

 

Израелските одбранбени сили ( ИДФ ) се единствените воени сили во светот способни да се справат со Иран во случај на војна, рече премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху.

“Во моментов, единствената армија во светот која се бори против Иран – тоа е израелската армија”, рече Нетанјаху, разговарајќи со членовите на Израелскиот колеџ за национална безбедност во неговата резиденција во неделата, пишува “Џезел пост”.

Премиерот, исто така, се присети на неговата улога во борбата против нуклеарната програма на Иран во 2015 година, исто така позната како Заеднички сеопфатен план за акција, велејќи дека договорот ќе му даде на Иран само “стотици милијарди долари” за “инвестирање во нивната империја” и ” патот за иранскиот нуклеарен арсенал “.

“Морав сам да се борам за да го блокирам нуклеарниот договор”, рече Нетанјаху. “Морав да се борам против сите сили и против претседателот на САД – јас отидов во Конгресот на САД”.

“Денес, можете да судите дали сме во право или не. Значи, прво, вие мора да го запрете тоа “, рече Нетанјаху.

Според премиерот, “единственото нешто што  нуклеарниот договор го даде” за Израел беше “силно и длабоко зближување со големите арапски земји”, на кои Иран, истотака им се заканува со нуклеарно уништување.

Нетанјаху лично го лобираше претседателот Доналд Трамп за отстранување на договорот, правејќи медиумска презентација во 2018 година врз основа на информации за кои се вели дека биле добиени од израелските разузнавачки служби, за наводните обиди на Иран да ги скрие своите нуклеарни активности од светот. Ден по презентацијата, Трамп објави дека САД ќе се повлечат од договорот.

Минатата недела, по објавите дека Техеран наскоро ќе го надмине граничното ниво на збогатување на ураниумот, изнесено од страна на JCPOA, Нетанјаху рече дека единствената можна причина за таквата акција е создавање на нуклеарна бомба. Тој, исто така, ги спореди активностите за збогатување на Иран со активностите на нацистичка Германија во 1930-тите.

Иран негираше каква било намера дека се стреми кон нуклеарно оружје, велејќи дека исламот “никогаш не одобрува оружје за масовно уништување”. Техеран, исто така, постојано потсетува дека Израел е единствената држава во регионот со вистински арсенал на нуклеарно оружје многу децении.

Related posts

Leave a Comment