Свет

Израелската армија уби 16-годишно Палестинско момче

Израелската армија уби 16-годишен Палестинец

ИЗРАЕЛСКИ војник денеска уби 16-годишно палестинско момче во близина на патот што води до еврејска населба на окупираниот Западен Брег, соопштија палестинските власти, а израелската војска соопшти дека отворила оган за да ги заштити возачите од демонстрантите.

Очевидци рекоа дека инцидентот, кој се случил источно од Рамала, вклучувал судири на отворено поле меѓу израелските доселеници, од кои најмалку еден бил вооружен, и Палестинците. Двете страни фрлале камења една на друга, пренесува Ројтерс. 

Палестинското Министерство за надворешни работи го осуди убиството, нарекувајќи го егзекуција. Според здравствените власти и очевидци, во инцидентот бил застрелан уште еден Палестинец. 

Израелска армија: Палестинците палеле гуми и фрлале камења

Израелската армија се брани дека морала да пука за да растера стотици Палестинци кои палеле автомобилски гуми и фрлале камења на патот што води до еврејската населба Кочав Хашачар.

„Свесни сме за извештаите за смртта на Палестинец“, соопшти армијата. 

Израелската телевизија Канал 14 јавува дека е повреден и еден доселеник и дека неговото куче е убиено. Војската соопшти дека не знаела за инцидентот за време на судирите пред Кочав Хашачар и дека се чини дека извештајот се однесува на инцидент на друго место. 

Повеќето земји сметаат дека израелските населби на Западниот Брег се нелегални. Тоа е областа што Израел ја освои во војната во 1967 година, на која Палестинците сакаат да основаат своја држава. 

Related posts

Leave a Comment