Свет

Израелските сили намерно ја убиле новинарката на Ал Џезира

Foto: Beta/AP

Палестинските власти денеска го објавија резултатот од истрагата за убиството на новинарката на Ал Џезира во градот Џенин на окупираниот Западен Брег: дека е докажано дека таа намерно била убиена од израелските сили додека се обидувала да побегне.

Ширин Абу Аклех, долгогодишна новинарка на Ал Џезира, беше застрелана во главата на 11 мај за време на напад на израелската војска во окупираниот град Џенин на Западниот Брег, каде што таа беше со група новинари со шлемови и елеци на PRESS.

Очевидци и палестински официјални лица рекоа дека била погодена од израелски оган, а Израел рече дека тоа се случило за време на судирите меѓу израелските војници и палестинските екстремисти, и дека само балистичка анализа на куршумот пронајден во телото, кое е кај палестинските власти и војниците и пушките, можат да покажат кој го истрелал смртоносниот истрел.

Објавувајќи ги резултатите од истрагата на прес-конференција во Рамала, на Западниот Брег, палестинскиот главен обвинител Акрам Ал Катиб рече дека во непосредна близина на Абу Аклех нема екстремисти, туку дека пукале само „окупационите сили кои имаат за цел да убиваат“.

Палестинскиот обвинител рече дека израелската армија ги видела новинарите и знаела дека тие се новинари и ги обвини израелските сили дека пукале во Абу Аклех, како што рече, „директно и намерно“.

Тој го повтори својот став дека Палестинците нема да им го предадат куршумот на Израелците на испрашување и дека нема да бидат прикажани слики од куршумот за да нема „нови лаги“.

Истрагата беше заснована на разговори со сведоци, истрага на местото на смртта и судски медицински извештај.

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц ги опиша заклучоците од истрагата за палетата како „очигледна лага“.

Израел негира дека цели на новинари и нуди две сценарија: дека новинарката била погодена од оган од палестински екстремисти кои пукале по случаен избор врз израелски воен конвој или од израелски оган врз блиски екстремисти.

Израелската армија идентификувала пушка што можела да биде употребена, но соопштила дека е неопходно да се тестира куршумот за конечно да се утврди кој ја убил новинарката.

Началникот на Генералштабот на Израел, генерал полковник Авив Кохави денеска изјави дека не е можно да се утврди кој го испукал куршумот и повторно ги повика Палестинците на соработка, но додаде дека ниту еден војник намерно не пукал во новинарката и дека тоа е истражено.

Реконструкцијата на убиството што ја изврши АП, ги поддржа изјавите на сведоците дека Абу Аклех била убиена од израелски војници, но и дека е невозможно да се дојде до заклучок без дополнителна форензичка анализа.

Палестински очевидци велат дека во близина на новинарката немало екстремисти, туку дека биле на 300 метри од неа.

Израел јавно повика на заедничка истрага со палестинските власти со учество на САД и побара куршумот да биде предаден.

Американскиот Стејт департмент во средата соопшти дека ниту една страна официјално не побарала помош дури и две недели по смртта на новинарката.

Related posts

Leave a Comment