Свет

Израелски борец на ИСИС го пофали Израел, велејќи дека Асад е полош од евреите: видео

 

 

Каналот на БиБиСи на арапски јазик спроведе интервју со заробениот припадник на Исламската држава(ИСИС / ИСИЛ / ИС/ ДАЕШ), Шариф Дауд,во кое тој говореше за времето поминато во терористичката група.

За време на интервјуто, новинарот на Би-Би-Си Фирас Килини го прашува терористот зошто тој избра да се бори во редовите на ИСИС во Сирија, како палестинец.

Терористот одговорил дека Израел не извршува злосторствата како сириската влада, тврдејќи дека сиријците ги силуваат и ги понижуваат палестинските жени.

Потоа, тој го пофали Израел како демократска држава која ги третира Арапите како рамноправни, дополнително изразувајќи ја желбата да се врати таму,што не кореспондира со реалноста која ја знае светот.

Погодувате,вакво нешто може да се види само на медиуми од типот на ББС.

 

 

video
play-rounded-fill

Related posts

Leave a Comment