Свет

Израелски воздушен напад уби тројца војници на сириската армија

 Израелски напад минатата ноќ резултираше со смрт на тројца војници на сириската арапска армија (САА), објави Сириската арапска новинска агенција (САНА).

Според извештајот на САНА, најмалку тројца војници загинаа, а уште седум беа ранети откако  израелски ракети удираа на позиции на војската во југозападниот дел на Дамаск.

Еден извор од сириската армија изјави утринава за Ал-Масдар дека нивните воздухопловни одбранбени единици успеале да соборат неколку проектили што пукале од окупираната Голанска висорамнина.

Сепак, тој додаде дека некои проектили ги погодија своите цели, предизвикувајќи бројни експлозии што можеа да се слушнат низ југозападниот дел на Дамаск.

Пред овој напад, израелските одбранбени сили (ИДФ) известија дека минатата ноќ два проектили лансирани од Сирија паднале во окупиранита Голанска висорамнина.

Сириската војска демантираше дека лансирала какви било проектили во окупиранита Голанска висорамнина.

Related posts

Leave a Comment