Свет

Израел извршил притисок врз САД да ја избркаат Турција од програмата Ф-35

 

Израел лобираше во Соединетите држави да ја исклучат Турција од  програмата за борбените авиони „Ф-35“  како дел од нејзините напори за зачувување на квалитативната воена предност во регионот,   објави „Тајмс на Израел “, повикувајќи се на Канал 12.

Бидејќи турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одби да го напушти договорот за купување  ракетни одбранбени системи С-400 изработени од Русија , Израел, која е втора земја по САД што го прими Ф-35 од Локхид Мартин, наводно се обидела да го блокира Вашингтон во продажбата на авионите кон Анкара во врска со наводните загрижености дека ќе и ’дадат на Турција напредни воздушни способности.

Ниту израелските, ниту американските официјални лица досега не го коментираа извештајот.

Во средината на јули, САД објавија одлука  за отстранување на Турција од нејзината програма Ф-35, откако Анкара ја доби првата серија на руските С-400, велејќи дека борбените авиони „не можат да коегзистираат со руската платформа за собирање разузнавачки информации, која ќе се користи за откривање на неговите напредни можности “.

„За жал, одлуката на Турција да купи руски системи за воздушна одбрана С-400 го прави невозможно нејзиното континуирано учество со Ф-35“, се вели во соопштението на Белата куќа дадено на 17 јули.

Едностраниот потег беше критикуван од турското Министерство за надворешни работи дека нема „легитимни темели“:

„Неправедно е што Турција, која е еден од главните партнери на [Соединетите држави] во програмата Ф-35, е исклучена од таа. Ги повикуваме Соединетите држави да ја напуштат оваа грешна позиција што предизвикува непоправлива штета во нашите стратешки односи “.

Турција ја доби  првата серија од С-400  минатиот месец во потег што предизвика американскиот претседател Доналд Трамп да размисли за воведување санкции кон сојузникот од НАТО.

САД во повеќе наврати изразија загриженост дека С-400 се  некомпатибилни со воената опрема на НАТО и тврдат дека руските системи претставуваат закана за Ф-35, за истовремената набавка наводно ќе им даде на руските експерти клучни увиди во чувствителните податоци поврзани со технологијата на авионот.

Исто така, Вашингтон се закани дека ќе воведе санкции кон Анкара според законот за  спротивставување на американските противници преку санкции (КААТСА) . Турската страна, од своја страна, инсистираше на тоа дека стекнувањето со С-400 е нејзино  суверено право  и ја отфрли можноста за напуштање на плановите за завршување на договорот.

Related posts

Leave a Comment