Свет

Израел: Новиот ирански лидер е џелат од Техеран, одговорен за смртта на илјадници Иранци

Израел: Новиот ирански лидер е џелат од Техеран, одговорен за смртта на илјадници Иранци

ИЗРАЕЛ денес го осуди изборот на нов претседател на Иран, Ебрахим Раиси, велејќи дека тој е најекстремниот ирански претседател досега, кој силно се залага за брз напредок на иранската нуклеарна програма.

„Новиот ирански претседател, познат како џелатот од Техеран, е екстремист одговорен за смртта на илјадници Иранци. Тој е посветен на нуклеарните амбиции на режимот и кампањата на глобалниот терор “, напиша израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид на Твитер.

Во посебна изјава, израелското Министерство за надворешни работи рече дека изборот на Раиси за претседател треба „да предизвика сериозна загриженост кај меѓународната заедница“.

Новата израелска влада, која положи заклетва во неделата, рече дека ќе се спротивстави на обновување на нуклеарниот договор во 2015 година меѓу Иран и светските сили.

Израел: Иран е егзистенцијална закана поради нуклеарното оружје

Израел смета дека Иран е егзистенцијална закана поради неговото нуклеарно оружје, додека Техеран негира дека сака да се здобие со нуклеарно оружје.

Следејќи ја политичката линија на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, израелското Министерство за надворешни работи објави дека иранската нуклеарна програма „мора веднаш да се запре“ и „во потполност да запре“.

„Програмата за балистички ракети на Иран мора да се запре, а меѓународната заедница мора силно да се спротивстави на глобалната терористичка кампања на Иран“, додаде Министерството.

 

Related posts

Leave a Comment