Свет

ИЗРАЕЛ: Подготвени сме да го нападнеме Иран!

Израел може да го нападне Иран за да го спречи развојот на неговата нуклеарна програма, изјави израелскиот министер за одбрана Бени Ганц во интервју за Канал 13 на израелската телевизија.

„Иран е проблем за целиот свет, а не само личен проблем на Израел. „Можеме да нападнеме за да ја спречиме нуклеарната програма“, рече Ганц.

Земјите од „слободниот свет“ се подготвени да ја обноват нуклеарната програма, изјави во јули израелскиот премиер Јаир Лапид за време на прес-конференцијата со американскиот претседател за време на неговата посета на Блискиот Исток.

Иранските власти неколкупати изјавија дека Техеран не се стреми да создаде нуклеарно оружје, туку само да ја користи нуклеарната енергија за мирољубиви цели.

Да потсетиме дека на 14 јули американскиот претседател Џозеф Бајден и израелскиот премиер Јаир Лапид ја потпишаа Ерусалимската декларација, документ со кој двете земји се обврзаа да го спречат Иран да развие нуклеарно оружје.

Related posts

Leave a Comment