Свет

Израел ќе биде на работ на исчезнување во случај на конфликт со Хезболах: Насралах

 

 

Лидерот на либанското движење Хезболах, Саид Хасан Насралах, изјави дека целиот Израел е во рамките на прецизните проектили на групата, додавајќи дека, спротивно на западните санкции, движењето е посилно од било кога, објави Пресс ТВ.

“Порано велевме дека можеме да ги погодиме целите јужно од Хаифа. Денес можеме да кажеме дека ако Израел има места јужно од Еилат, тогаш можеме да и нив ги погодиме. Целиот Израел е под опсегот на нашите проектили “, рече тој.

Како што ги пофали тековните воени капацитети на Хезболах, водачот додаде дека сега имаат проектили што им недостигаа во 2006 година, како и моќна група на беспилотни летала.

Шефот на Хезболах предупреди дека во случај на каква било конфронтација, Израел ќе биде на “работ на исчезнување и тоа тие  го знаат”.

Насралах, исто така, покажа на картата на израелските окупирани територии на камерата, каде што посочи на потенцијалните цели за напади на групата.

Според лидерот на Хезболах, групата во моментов имала таква моќна сила за возвраќање и дека Израел нема да ризикува уште една војна против Либан во скоро време.

Тој продолжи  со т.н. “Договор на векот” на американскиот претседател Доналд Трамп , замислен за решавање на деценискиот конфликт помеѓу Палестинците и Израел, како нестандарден.

“Договорот го зеде последниот здив кога Трамп го препозна Ал-Кудс како главен град на Израел. Нема ниту еден палестинец кој ќе се согласи на договор во кој христијанските и муслиманските свети места на Ал Кудс ќе бидат префрлени во Израел “, нагласи Насралах.

Забелешките на Саид Хасан Насралах беа направени во телевизиско интервју со телевизијата Ал-Манар на Хезболах на 12-ти јули, по повод  13-годишнината од Втората Либанска војна во 2006 година.

Претходно, во вторникот, генерал-мајор. Амир Барам, шефот на северната команда на израелските одбранбени сили (ИДФ), предупреди дека Либан ќе плати голема цена во случај на нов вооружен конфликт меѓу Израел и Хезболах.

“Ние ќе продолжиме да дејствуваме да ги спречиме [напорите на Хезболах] да ја загрозат нашата безбедност, тајно и отворено, како што се бара, и ако се наметне војна, ќе наплатиме висока цена од оваа организација и од оние кои ќе ја поддржат, секогаш кога е потребно , Рече Барам на меморијалниот настан посветен на 13-годишнината од Либанската војна во 2006 година.

Барам беше цитиран од страна на “Ерусалим пост”, обвинувајќи ја Хезболах за кршење на Резолуцијата 1701 на Советот за безбедност на ОН, со која заврши војната меѓу Израел и Либан Хезболах.

Израел и Хезболах, паравоена и политичка организација, се  бореа во кратка војна  летото 2006 година,  која заврши со ќор-сокак.

Шиитската политичка група, формирана во осумдесеттите години  моментално држи неколку места во либанската влада, првично имаше за цел да стави крај на израелската окупација на јужен Либан.

Тел Авив во неколку наврати тврдеше дека Хезболах е полномошник на Иран кој добива оружје и опрема од Техеран – тврдење што Хезболах го негира.

Related posts

Leave a Comment