Свет

Илјадници американски војници ја игнорираат задолжителната вакцинација

Повеќе од 10.000 војници на Воздухопловната национална гарда и резервисти не ги примија задолжителните Ковид-19 вакцини пред истек на крајниот рок, соопштија американските воздухопловни сили (УСАФ). Како резултат на тоа, на некои од нив може да им биде забрането да тренираат или целосно да бидат отпуштени.

Околу 11.000 војници сè уште беа невакцинирани до крајниот рок во четвртокот, соопшти во петокот УСАФ. Тоа е околу 6% од вкупниот персонал на воздушната национална гарда (107.000) и резервниот персонал (68.000). Околу 3.500 добиле медицински или административни ослободувања, додека други 5.800 поднеле барање за ослободување по верска основа, иако ниту едно од нив досега не е одобрено. Околу 2.100 и повеќе официјално ја одбија вакцината.

 

Портпаролката на УСАФ, Ен Стефанек, изјави за новинската агенција АП дека на војниците кои се уште не го сториле тоа ќе им се даде можност да се вакцинираат кога ќе се пријават во базата.

„Невакцинираните членови на Националната гарда на воздухопловните сили ќе се пријават на должност за викендот со вежбање како и обично“, рече Стефанек. „Командантите ќе ја искористат оваа можност да го едуцираат својот персонал за барањата за вакцинација и последиците од непочитувањето на задолжителната обврска“.

Какви може да бидат тие последици сè уште не е јасно. Ограноците на американската војска имаат рок до следната недела да објават официјални упатства за ова прашање. Секретарот за одбрана, Лојд Остин, во меморандум претходно оваа недела рече дека на членовите на Националната гарда кои ја одбиле вакцината нема да им биде дозволено да ја преземат обуката финансирана од федералното ниво, потребна за одржување на нивниот статус. Тие, исто така, нема да добијат плата, кредит  или други федерални бенефиции.

Крајниот рок за вакцинација на Воздухопловната национална гарда беше 2 декември. Околу 91,5% од гардата и резервниот состав беа вакцинирани до четвртокот. На околу 97% од активниот персонал на УСАФ, чиј краен рок беше пред еден месец, им е дадена најмалку една доза.

Во август, Остин издаде наредба сите активни воени членови да бидат инокулирани. На компонентите на Националната гарда им беше дадена поголема ширина, при што армијата постави краен рок до јуни 2022 година, наведувајќи ја многу поголемата големина и дисперзија на силите.

Додека повеќето сојузни држави и ограноци на службите одеа заедно со наредбите, Националната гарда на Оклахома го оспори мандатот на суд.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!