Свет

Илјадници луѓе во црквите во Белорусија го прославуваат Велигден

 - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba

Минск – Низ Белорусија, илјадници православни христијани денес го одбележуваат Велигден во нивните цркви.

Тие не ги послушаа апелите на здравствените власти и црковните достоинственици да останат дома и со тоа да спречат ширење на вирусот корона.

„Треба да се зачува традицијата на нашите родители, татковци и дедовци. Мислам дека не сторивме никакво светогрдие со доаѓањето овде денес. Верувам дека Бог ќе нè заштити“, рече верник во соборната црква во Минск.Белорусија е една од ретките земји што не воведе мерки за изолација заради пандемијата COVID-19, а според изјавата на нејзиното Министерство за здравство, 47 лица починале од вирусот корона досега оваа година, а бројката на заразени во петокот достигна 4.779 лица , соопшти агенцијата.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!