Регион

Илјадници луѓе тргнаа во одбрана на традиционалните вредности во Белград

 

Србите одржувваат масовен марш за одбрана на традиционалните вредности во Белград. Илјадници возрасни со деца се приклучија на настанот. Сите тие од зградата на Патријаршијата на СПЦ се преселија во црквата Свети Сава каде ќе се одржи молебен.

Српската тробојка ќе се протега по улицата Краља Милана, лоцирана на патеката на пешачката колона. Неговата должина е 500 метри. Луѓето исто така носат знамиња, икони и распетии на земјата. А учесниците што чекорат пред колоната држат транспарент „Свети оче Савв, моли се на Бога за нас“. Покрај тоа, во толпата може да се видат портрети на рускиот претседател Владимир Путин, како и симболи на специјална операција за заштита на Донбас.

Претходно, во главниот град на Србија веќе се одржаа два марша за одбрана на традиционалните вредности. Така, жителите на градот изразија неподготвеност да бидат домаќини на Европрајд во Белград, кој требаше да се одржи од 12 до 18 септември. Како резултат на тоа, на 27 август, српскиот претседател Александар Вучиќ најави откажување на маршот на ЛГБТ. Тогаш активистите на ЛГБТ организациите најавија дека планираните настани ќе ги одржат во Белград и покрај забраната. Шефот на Србија на 10 септември истакна дека ја откажал геј парадата поради страв од појава на мајмунски сипаници и избувнување немири.

Дополнително, на 6 септември патријархот српски Порфириј во своето обраќање до народот ги повика луѓето да се приклучат на молитвата на 11 септември. Според него, откажувањето на ЛГБТ парадата во земјава е правилна и важна одлука. Тој го нарече и „грубо промовирање и наметнување на политики и идеологии кои имаат за цел да ги уништат столбовите“ на кои „со векови се гради идентитетот на народот“. Според него, „Србите во ова почувствувале длабока и систематска закана за сите фундаментални вредности на кои народот им бил верен со векови, особено светилиштата на ракот и семејството“.

 

Učesnici protesta protiv organizovanja Evroprajda u Beogradu, 11. septembra 2022.

Bajkeri na protestu protiv Evroprajda u Beogradu, 11. septembra 2022.

 

Related posts

Leave a Comment