Свет

Имран Кан: Пакистан нема да прифати „увезена влада“

Pakistan news, Imran khan news, National Assembly Speaker Asad Qaiser, Pakistan Pm Imran khan, Paki

Пакистанскиот премиер Имран Кан ги обвини опозициските лидери дека сакаат да воспостават „увезена влада“, велејќи дека нема да толерира странско мешање откако највисокиот суд во земјата пресуди дека премиерот мора да се соочи со гласање недоверба.

Говорејќи за време на обраќањето доцна во петокот навечер, Кан повторно ги нападна своите политички противници, сугерирајќи дека претстојното гласање е дел од заговорот за негово отстранување од функцијата поддржан од надворешни сили. 

„Јас нема да прифатам увезена влада и решен сум жестоко да агитирам против неа“ , рече тој, додавајќи дека е „подготвен за борба“, истовремено повикувајќи ги приврзаниците да одржат протести во негова корист во текот на викендот. 

Забелешките следеа по сличните обвиненија од премиерот во последниве недели, откако претходно ги именуваше Соединетите држави како странски посредник, тврдејќи дека има докази дека висок американски функционер му рекол на пратеник од Исламабад дека односите со Пакистан ќе се подобрат во отсуство на Кан.

Пакистанскиот парламент в сабота ќе одржи гласање за недоверба, што би можело предвреме да го заврши мандатот на Кан. Иако тоа требаше да се случи во март, беше одложено од страна на владата, но Врховниот суд на земјата оттогаш пресуди дека премиерот сепак мора да се соочи со гласањето.

Кан се пожали поради одлуката, но истакна дека нема да ја оспори.

„Разочаран сум од пресудата на Врховниот суд… Тоа ме растажи, но ние ја прифаќаме“ , рече тој, додавајќи дека се надевал дека судот ќе ги прифати посериозно барањата за мешање.

„Тоа беше многу сериозно тврдење дека странска земја сака да ја собори владата преку заговор“, продолжи Кан.

Доколку го изгуби гласањето за недоверба, опозициските партии ќе поднесат свој кандидат за премиер, а Шехбаз Шариф – помладиот брат на Наваз Шариф, кој беше премиер три пати претходно – неодамна беше номиниран за таа улога.

Related posts

Leave a Comment