Свет

Иран вели дека САД и Мосад, можеби стојат зад нападот на нафтените танкери во Оманскиот Залив

 

 

Американските безбедносни служби и израелската разузнавачка служба Мосад можеби се наоѓаат зад неодамнешните обиди за дестабилизација во Персискиот и Оманскиот залив, изјави Хосин Амир-Абдолахијан, висок советник за надворешна политика на иранскиот претседател на парламентот, за време на инцидентот со танкерите.

“Американските безбедносни служби и главните осомничени од Мосад за несигурност на извозот на нафта PersianGulf / # OmanSea. KSA, ОАЕ, Бахреин , го разгоруваат пламенот на насилство во регионот. # Иран силно ги штити националните интереси и регионалната стабилност, ги разочара непријателите на регионалната безбедност, # WhiteHouse “, Амир Абдолахијан напиша на Твитер доцна во четвртокот.

Претходно во петокот, иранскиот претседател Хасан Рохани рече дека САД преземаат чекори за да ја поткопаат стабилноста на Блискиот Исток и целиот свет.

Тензиите меѓу САД и Иран достигнаа критично ниво откако експлодираа двата  танкери во четвртокот во близина на стратешки важниот теснец  Ормут, кој се наоѓа помеѓу Персискиот Залив и Оманскиот Залив.

Додека околностите околу инцидентот остануваат нејасни, Вашингтон  веќе го обвини  Иран, тврдејќи дека има податоци од разузнавачките служби за да го поддржат тврдењето. САД дури објавија дека уништувачот  УСС-Масон бил на пат кон Заливот Оман. Техеран, пак, ги  отфрли сите обвинувања .

Related posts

Leave a Comment