Свет

Иран доби ултиматум од САД

Трамп, наводно, побарал од Иран да влезе во преговори со САД во  рокот поставен од Вашингтон

 

 

 

Иранското раководство доби предупредување од страна на американскиот претседател Доналд Трамп за најверојатниот напад врз Иран, а Ројтерс ги цитира изворите на иранските власти.

Трамп, наводно, побарал од Иран да влезе во преговори со САД во рок поставен од Вашингтон. Во одговор Иран ги предупреди САД за ризикот од “регионални и меѓународни последици”. Трамп и Иран разменија пораки преку Оман.

“Во неговата порака, Трамп изјави дека е против каква било војна со Иран и сака да разговара со Техеран за различни прашања … Тој даде краток временски период за да добие наш одговор, но итен одговор на Иран беше дека  Врховниот лидер (Ајатолахот Али Хаменеи) треба да одлучи за ова прашање “, изјави еден од официјалните претставници за Ројтерс, говорејќи  анонимно.

Вториот ирански претставник изјави: “Ние јасно ставивме до знаење дека лидерот е против какви било разговори, но пораката ќе му биде пренесена за да донесе одлука … Сепак, му рековме на официјалниот претставник на Оман дека секој напад врз Иран ќе има регионални и меѓународни последици “.

Related posts

Leave a Comment