Свет

Иран заплени два грчки танкери

 

Техеран претходно предупреди дека ќе преземе мерки против Атина поради американската конфискација на иранска нафта од танкери во близина на грчкиот брег.

Иранските сили запленија два грчки танкери во Заливот, објавија иранските државни медиуми, набргу откако Техеран предупреди дека ќе преземе „казнени мерки“ против Атина поради американската конфискација на иранска нафта од танкер што се чува во близина на грчкиот брег.

Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) соопшти дека запленила два грчки танкери поради „прекршувања“, но не објасни за какви прекршувања станува збор.

Грција одговори со обвинувања за пиратерија против Иран.

„Овие дејствија се еднакви на пиратско дело“, се вели во соопштението на грчкото МНР, предупредувајќи ги грчките граѓани да избегнуваат патување во Иран.

Протест против „насилното“ запленување

Тие рекоа дека остро протестирале до иранскиот амбасадор во Атина против „насилното“ запленување.

Тие тврдат дека на танкерот слетале ирански хеликоптери, а од нив слетале вооружени војници.

Потегот на Иран дојде во време на тензии меѓу двете земји околу судбината на иранската нафта од танкер под руско знаме, запленет во Грција во април.

Related posts

Leave a Comment