Свет

Иран се заканува: Американските воени бази се во опсег на иранските проектили

 

Амир Али Хаџизаде, командант на Исламската револуционерна гарда, вели дека американските воени бази се во опсег на иранските проектили.

„Две американски бази и еден американски брод на Блискиот исток се мета на иранската армија и може да бидат нападнати во случај на војна“, рече Амир Али Хаџизаде, пренесува Спутник.

„Базата на’ Ел Удејд ’(лоцирана во Катар), базата на’ Ел Зафра ’(во Обединетите Арапски Емирати) и еден американски брод во Оманскиот Залив се на мета, а во случај на одговор од Америка, ние ќе ги стреламе врз нив“, рече тој.

Тој, исто така, рече дека сите американски бродови и бази, кои се наоѓаат во пречник од 2.000 километри, се наоѓаат во дометот на иранските ракети.

Министерството за надворешни работи на Иран ја окарактеризира како лажна изјавата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој изјави дека Иран стои зад нападите врз нафтените постројки во Саудиска Арабија.

Јеменските бунтовници  Хути, ја презедоа одговорноста за нападите со беспилотни летала врз објектите на ,,Сауди Арамко,, на 14 септември.

Хутите користеа десет беспилотни летала за да ги нападнат нафтните постројки и ветија дека ќе ги продолжат своите напади кон Саудиска Арабија.

 

Related posts

Leave a Comment