Свет

Иран тестираше ракета СКАД од “таен” подземен објект: видео

 

Исламската република Иран ја тестира ракетата Qiam-1 од “таен” подземен објект на непозната локација во земјата

 

Qiam-1 беше моделиран по ракетата  Scud, Hwasong-6 модифицирана советска ракета од страна на Северна Кореја ; таа влезе во иранската воена служба во 2010 година.

Овој потег на иранската војска доаѓа само неколку недели откако американската администрација го обвини Иран дека се подготвува да започне напад врз американските сили на Блискиот Исток.

Иран тврди дека нивната ракетна програма е само дефанзивна, и покрај спротивставените обвинувања од САД и Израел.

 

Related posts

Leave a Comment