Свет

Ирачките хеликоптери ги ловат терористите на ИСИС долж сириската граница: видео

Ирачките вооружени сили оваа недела започнаа голема воена операција долж границата со Сирија, како дел од нивните напори за елиминирање на последниот остаток на Исламската држава (ИСИС / ИСИЛ / ИС / ДАЕШ) група.

Поддржани од Хашд Ал-Шааби (Популарни единици за мобилизација), вооружените сили на Ирак ја започнаа операцијата со напади на неколку области со присуство на исламската држава во провинциите Ал-Анбар, Ниневија и Салахдедин.

Ирачката војска ги користи и нивните копнени и воздухопловни сили за да ги нападне овие скривалишта на исламистичката држава во близина на границата со Сирија.

Во видеото подолу, хеликоптерите на ирачките воздухопловни сили може да се видат како ги ловат терористите на исламската држава:

 

 

Related posts

Leave a Comment