Европа

Ирците фрлија во река ковчег со натпис „Почивај во мир, Британска империјо“

Жителите на ирската престолнина Даблин, протестирајќи против монархијата, фрлиле лажен ковчег во реката, на кој имало натпис: „Почивај во мир, Британска империјо“, пренесува каналот Скај њуз.

Како што е прецизирано, инцидентот се случил за време на протестен марш во Даблин. Антиимперијалистичката организација соопшти дека она што се случило е рекреација на постапките на еден локален социјалистички политичар уште во 1897 година, за време на посетата на градот на кралицата Викторија.

Демонстрантите во понеделникот, 19 септември, протестираа против поддршката на британската монархија, како и против спуштеното знаме во чест на Елизабета Втора во Ирска.

Погребот на кралицата се одржа во понеделникот во Вестминстерската опатија. На нив присуствуваа голем број членови на кралското семејство, монарси од други земји, како и јавни личности и светски политичари.

После тоа се одржа приватен погреб на кој присуствуваа само кралот и членовите на кралското семејство.

Претходно беше објавено дека Трудо ги налутил Канаѓаните пеејќи пред погребот на Елизабета Втора.

Related posts

Leave a Comment