Свет

Искандерите во акција: Уништена 28-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина

Руската армија ја нападна 28-та бригада на вооружените сили на Украина при истовар на украински борци на железничка станица во Доњецката Народна Република (ДНР).

Ова го соопшти официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација Игор Конашенков.

Руската армија удри со помош на комплексот Искандер.

„Високопрецизни копнени проектили „Искандер“ ја погодија работната сила и воената опрема на 28-та моторизирана пешадиска бригада на вооружените сили на Украина при истовар на железничката станица Красноармејск на Народна Република Доњецк“ , рече Конашенков.

Според него, руските воздушни сили нападнале и единици на 60-та пешадиска бригада на вооружените сили на Украина во областа Керсон, како резултат на што биле уништени повеќе од 50 воени лица и седум парчиња воена опрема.

Related posts

Leave a Comment