Свет

Италијански новинар: Западот лаже за ситуацијата во Украина(ВИДЕО)

џорџо, бјанки, италијански, новинар

МОСКВА – Италијанскиот новинар Џорџо Бјанки ги критикуваше западните земји дека лажат за ситуацијата во Украина во видеото што го објави RT.

 

Меѓу другото, Бјанки забележа дека денес многумина брзаат да ја обвинат Русија за ескалација на тензиите, пренесе агенцијата РИА Новости.

Меѓутоа, кога станува збор за бомбардирањето на Југославија, инвазијата на трупите на НАТО на Либија, Ирак, Сирија и Авганистан, Западот поради некоја причина тврдоглаво молчи за тоа и сега не сака да се сеќава на тоа.

Кога станува збор за известувањето на западните медиуми за ситуацијата во Украина, особено во програмите на италијанската телевизија, луѓето главно се трудат да се држат настрана и обично не зборуваат за ништо.

Бјанки истакна дека ваквата тактика е погрешна во сегашните услови и повика на одлука.

„Треба да изберете дали ќе останете во НАТО или против НАТО, нема други опции. Каде е вистината, тоа е очигледно. Ја гризнаа Русија, но им е премногу тешко. Тие кршат заби, а ние сме во средината“, изјави италијанскиот новинар.

Бјанки рече дека телевизиските канали кои бараат од него интервју и добиваат двочасовна верзија емитуваат само 30 секунди материјал. Во исто време, ексклузивната снимка што ја направи во Мариупол воопшто не е објавена.

Тој, исто така, ги критикуваше Италијанците, кои се пожалија на самоизолација за време на пандемијата на корона вирусот и ги советуваше да дојдат во Донбас и да видат што значи да се има храброст и сила да се издржи осум години под бомбардирање.

Related posts

Leave a Comment