Свет

Кавказот повторно гори: Азербејџан ја нападна Ерменија

 

ЕКСПЛОЗИИ кои се припишуваат на артилерија и беспилотни летала беа пријавени од жителите на Варденис, Џермук, Горис и Татев – градови во самата Ерменија – во вторникот нешто по полноќ. Ерменија го обвини соседен Азербејџан за нападот.

Има пукање „по целата линија на ерменско-азербејџанската граница“, а владата во Ереван свика итен состанок, јавуваат локалните медиуми.

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанската армија користи тешка артилерија и дека се користат и беспилотни летала. Беспилотно летало Бајрактар ​​од турско производство, наводно, било соборено над Варденис, кој се наоѓа во северна Ерменија и не е блиску до спорниот регион Нагорно-Карабах.

Владата на Азербејџан објави дека Ерменија „почнала со широки провокации“ против азербејџанските вооружени сили, кои одговориле со „интензивен оган“ врз ерменските позиции.

 

 

Министерството за одбрана во Баку ги обвини ерменските „тимови на саботери“ за поткопување патишта и гаѓање минофрлачи врз позициите на азербејџанската армија во близина на градовите Басаркечер, Истис, Гаракилса и Горус, на азербејџанската страна на границата, предизвикувајќи „кадровски загуби и штета на воена инфраструктура“. Азербејџан изјави и дека има загуби меѓу персоналот и воената опрема на ерменските вооружени сили.

Судирите во вторникот наутро претставуваат голема ескалација на тензиите меѓу двете кавкаски земји. Азербејџан го нападна Нагорно-Карабах на почетокот на август, откако ја обвини Ерменија за прекршување на примирјето од 2020 година и барајќи целосна „демилитаризација“ на областа населена со етнички Ерменци – наиде на осуда од Русија, која е гарант на прекинот на огнот.

Нагорно-Карабах е меѓународно признат како дел од Азербејџан. Сепак, регионот има главно ерменско население и бараше независност од Баку во 1990-тите. Де факто е самоуправна и оттогаш ја ужива поддршката на Ерменија.

Во 2020 година, Баку и Ереван водеа 44-дневна војна за спорниот регион, која заврши со прекин на огнот со посредство на Русија, со кој руските мировници беа распоредени во Нагорно-Карабах.

Прекинот на огнот со посредство на Москва остави половина од Нагорно-Карабах во ерменски раце и заштитен од руски мировници, додека сите други територии кои претходно беа контролирани од Ереван му беа отстапени назад на Баку.

Related posts

Leave a Comment