Свет

КАДИРОВ: Го молам врховниот командант да ни даде можност да ја завршиме специјалната операција без одлагање

Рамзан Кадиров

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров побара од рускиот претседател Владимир Путин да му даде можност што поскоро да ја заврши специјалната операција во Украина.

-Го молам врховниот командант да ни даде можност да ја завршиме специјалната операција без одлагање. Ако 15 проценти од светската заедница е против нас, тоа не значи дека целиот свет е против нас. Можеме брзо да ги смириме тие 15 проценти, нема апсолутно никаков проблем – рече Кадиров во аудио пораката, коментирајќи ги обвинувањата на Киев против него.

Претходно денеска Службата за безбедност на Украина објави дека „собрала недвосмислени докази за воени злосторства“ на Кадиров, како и на Даниило Мартинов и Хусеин Межидов. Како што се наведува, во февруари и март оваа година, шефот на Чеченија „го надгледувал развојот и планирањето на одредени воени операции на единиците и давал наредби“.

Мартинов денес работи како советник на началникот на Министерството за вонредни состојби, а претходно бил помошник на лидерот на Чеченија, а служел во републичкиот оддел на руската гарда. Во март Кадиров го именуваше Межидов за командант на чеченскиот баталјон „Југ“, пишува ТАСС.

Related posts

Leave a Comment