Свет

Кадиров најави враќање на чеченските специјални сили во ДНР

Шефот на Чеченската република Рамзан Кадиров најави враќање на чеченските специјални единици во Доњецката Народна Република. Борците по одморот се вратија во ДНР и се подготвени да покажат одлични резултати.

Елитниот воен одред го предводи пратеникот на Државната дума Адам Делимханов. Во пораката објавена на Телеграм каналот на Кадиров, тој рече дека чеченските борци пристигнале и во регионите Керсон и Запорожје. 

„Искуството е свежо, оружјето е чисто, магацините се полни со муниција, духот е борбен! Очекувајте одлични резултати од линијата на фронтот од нашите борци“, рече Делимханов.

Тој објасни дека борците на чеченските специјалци заминале на одмор по ослободувањето на Мариупол, Попаснаја, Лисичанск, Северодонецк и низа други населени места.

Претходно Рамзан Кадиров ја именуваше вистинската цел на специјалната операција во Украина. Тој рече дека главната задача е да се заштити иднината на Русија, традициите и духовните и моралните вредности на земјата.

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment