Свет

Кадиров најави испраќање на нова група доброволци во Донбас (ВИДЕО)

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека нова група доброволци го напуштила Грозни на специјална воена операција во Донбас.

На својот канал на Телеграм, Кадиров рече дека доброволците претходно завршиле курсеви за обука на рускиот универзитет за специјални сили во Гудермес. Според него, тие ги подобриле своите вештини во тактичко гаѓање и генерално ги совладале основите на воените работи.

„Сега тие се подготвени да ги извршат наредбите на командата што е можно поефикасно и побрзо“, напиша Кадиров.

На 17 септември, шефот на Чеченија објави дека баталјоните Запад-Ахмат и Исток-Ахмат им се приклучиле на сојузничките сили стационирани во Донбас.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment